Apple predstavil prémiové iPhony: iPhone XS a iPhone XS Max

iPhone XS a XS Max je vonku !

Po mesiacoch špekulácií vo svete Apple konečne poznáme nástupcu iPhonu X, ktorý sa vo svete tešil prakticky až doteraz obrovskej obľube. Oproti vlaňajšku sme sa však nedočkali prémiového modelu iba jedného, ​​ale rovno dvoch a to samozrejme v rôznych veľkostiach. Vedľa klasického 5,8″ modelu nám totiž Apple nadelil aj mnohými užívateľmi očakávanú väčšiu 6,5″ verziu označenú ako iPhone XS Max.

Dizajn, displej a zvuk

Oproti vlaňajšku sme sa veľkých dizajnových zmien nedočkali. Dizajn oboch nových iPhonov XS a XS Max je totiž prakticky totožný s tým, ktorý Apple zvolil u ich minulého predchodcu – okrem veľkosti väčšieho modelu. Pri oboch čerstvo predstavených iPhonoch nájdeme zaoblené rohy, oceľový rám, sklenený chrbát a hlavne perfektný OLED displej, do ktorého v jeho hornej časti zasahuje čierny výrez skrývajúci mnoho senzorov pre Face ID a samozrejme reproduktor. 

Druhýkrát v histórii Apple sme sa dočkali OLED panelu, ktorý sa môže pýšiť perfektným kontrastným pomerom 1 000 000:1. Rovnako ako vlani si v iPhone užijete technológiu HDR10 a Dolby Vision, vďaka čomu budú farby na displeji skutočne dokonalé. Skvelou vychytávkou je aj použitie True Tone, čo je technológia, ktorá upravuje farby na displeji s ohľadom na okolie telefónu, vďaka čomu vyzerajú prirodzenejšie a pre oči používateľa sú príjemnejšie. Všetky tieto veci ale ponúkal vlani aj iPhone X. Čo sa týka samotného rozlíšenia 120 Hz Super Retina HD displeja, tak u menšieho 5,8″ modelu to je 2436 x 1125 (458 ppi) a pri väčšom modeli to je 1242 x 2688 (458 ppi). Celkovo Apple označuje nové displeje za tie najlepšie, čo kedy boli v telefónoch od Applu použité.

Kvôli bezdrôtovému nabíjaniu stavil Apple opäť na sklenený chrbát, ktorý obklopuje oceľový rámček. Oba iPhony podporujú ako ich predchodcovia štandardom Qi, takže ich dobijete takmer na akejkoľvek bezdrôtovej nabíjačke. Práve tento štandard je totiž vo svete najrozšírenejší. Čo sa týka odolnosti skla, tá by mala byť u nových modelov naozaj mimoriadna. Podľa Applu bolo totiž u nových iPhonov využité najodolnejšie sklo, ktoré bolo vôbec kedy na smartphonoch použité. Vďaka väčšiemu displeju pri iPhone Xs Max možno využívať množstvo aplikácií oveľa lepšie, než kedykoľvek predtým.

Milovníkov zvuku určite poteší to, že väčšia z dvojice iPhonov má výrazne zdokonalený stereo zvuk, ktorý vás skrátka vtiahne do deja. Či už sledujete videá, hráte hry či natáčate zábery s rodinou, zvuk bude u väčšieho iPhonu skutočne perfektný.

Skvelým vylepšením je ochrana IP68, vďaka ktorej môžete svoj iPhone potopiť do hĺbky dvoch metrov na pol hodiny a byť si istý tým, že sa s telefónom nič nestane. Podľa slov Applu by mal nový iPhone bez problému vydržať poliatie vínom, pivom či ďalšími druhmi tekutín.

Face ID

Keď vlani Apple predstavil Face ID, ktoré nahradilo legendárny Touch ID, vyvolal tým u mnohých užívateľov nepokoj. Hoci mala byť technológia podľa jeho slov mnohonásobne bezpečnejšia, jablkový zákazníci jej skrátka najskôr príliš neverili. To sa ale čoskoro zmenilo a Face ID začalo byť u užívateľov veľmi obľúbené. U oboch nových iPhonov sme sa preto dočkali opäť Face ID, ktoré je podľa Applu vďaka novým algoritmom opäť o niekoľko úrovní bezpečnejšie a hlavne rýchlejšie, než tomu bolo v iPhone X.

Nový procesor A12

V nových prémiových iPhonoch sa samozrejme objaví aj úplne nový procesor Apple A12 Bionic s 64-bitovou architektúrou, ktorý podľa slov Applu minuloročný mimoriadne výkonný A11 Bionic v mnohých ohľadoch prekonáva. Ide údajne o najvýkonnejší a najchytrejší čip, ktorý bol kedy vo smartphone použitý. 

Nový procesor A12 je vyrobený 7Nm technológiou a skladá sa z celkom troch častí – CPU, GPU a Neural Enginu, ktorý zvláda 5 triliónov operácií za sekundu. Nová časť procesora obsluhuje rad dôležitých funkcií, vďaka čomu je celkovo telefón znateľne rýchlejší. CPU má celkom šesť jadier, pričom 2 výkonnostné sú oproti vlaňajšku o 15% rýchlejšie a 50% úspornejšie, GPU sa potom oproti vlaňajšku zlepšila o 50%. Vďaka novému radiču, ktorý zvláda využívať všetky jadrá súčasne, je nový procesor schopný dosiahnuť o 50 % vyššieho výkonu pri maximálnej záťaži. Čerešničkou na torte je jeho mimoriadna úspornosť, vďaka ktorej sa výdrž iPhonu Xs oproti jeho bračekovi predĺžila o pol hodinu, väčší iPhone Xs Max má až o hodinu a pol väčšiu výdrž než iPhone X.

Výborné vylepšenia fotoaparátu

Vylepšenia sa dočkali aj fotoaparáty. Blesk, ktorý je teraz True Tone ale aj oba objektívy. Oveľa zaujímavejšie je však to, že vďaka veľmi výkonnému procesoru a prepracovanému softvéru má byť podľa Applu fotografovanie jednoduchšie než kedykoľvek predtým. Veľký vplyv na to má aj novinka vo forme Smart HDR systému, ktorá dokáže zachytiť perfektne aj tie najmenšie detaily, ktoré následne spojí do jedného vysoko kvalitného celku. Po novom je možné upravovať mieru bokeh efektu po vyfotení fotografie v režime Portrét.

Obrovské úložisko

Veľká zmena sa udiala aj v úložných variantoch. Zatiaľ čo v minulých rokoch sme si mohli kúpiť iPhone s maximálnou kapacitou úložiska 256 GB, tento rok nám Apple nadelil u tejto prémiovej rady úložisko dvakrát väčšie. Ako v prípade menšieho, tak aj u väčšieho modelu budeme mať na výber z 64GB, 256GB a najnovšie aj obrovských 512GB. Vďaka tomu by nás tak už nemal takmer nikdy trápiť nedostatok miesta, napríklad pri fotografovaní či nahrávaní 4K videí, ktoré je na úložisko skutočne veľmi náročné.

Dual SIM

Špekulácie sa naplnili aj v prípade príchodu Dual SIM. Ako iPhone XS, tak aj jeho braček XS Max podporujú dve SIM karty, pričom jedna je fyzická a druhá eSIM. Pre Čínu si zas Apple prichystal špeciálnu verziu iPhonov s dvoma fyzickými slotmi.

Cena a dostupnosť iPhone XS a XS Max

Kým vlani sme si na “desiatku” počkali pekných pár týždňov, tento rok sa Apple s výrobnými problémami vďaka nabitým skúsenostiam potýkať nemusel. Oba iPhony budú preto dostupné už od 28. septembra u nás, pričom predobjednávky odštartujú už 14. septembra. Cena týchto modelov začína na 999 dolároch pri menšej 5,8″ verzii a na 1099 dolároch u 6,5″ verzii. Špekulácie s nižšími cenami sa tak bohužiaľ nenaplnili.

Galéria pre iPhone XS a XS Max:

 

zdroj: letemsvetemapplem.eu

Apple predstavil prémiové iPhony: iPhone XS a iPhone XS Max
Ohodnoť tento článok