Apple vďaka iOS zarobil už 1 bilión amerických dolárov

Apple vďaka iOS zarobil už 1 bilión amerických dolárov
Apple je so svojím mobilným operačným systémom iOS neuveriteľne úspešný. Od začiatku jeho prevádzky do polovice tohto roka sa čaká, že prekročí ďalší míľnik.
Podľa analytika Asymco Horace Dediu je americká firma na pokraji ďalšieho významného jubilea. V polovici roka 2017 by mal totiž osláviť 1 bilión utŕžených dolárov vďaka systému iOS. Hlavný podiel na tom má iPhone. Toho sa za 10 rokov existencie predalo 1,2 miliardy kusov a ašpiruje tak na najúspešnejší produkt všetkých čias v rámci technologického odvetvia vôbec. Navyše, položil pevný základ pre ďalšie iOS zariadenia, ktorými sú iPad, iPod touch a ďalšie podobné produkty ako Apple TV alebo Apple Watch.

Apple predáva miliardy kusov zariadení

Celkový súčet predaných zariadení, ktoré zahŕňajú iPhone, iPad, iPod touch, Apple Watch a Apple TV, je potom 1,75 miliardy kusov. To všetko počas posledných 10 rokov. Do konca roka 2018 by malo toto číslo narásť až na 2 miliardy kusov.
Apple vďaka iOS zarobil už 1 bilión amerických dolárov

Dediu ďalej tvrdí, že výnosy v polovici tohto roka budú z predaja iOS zariadení asi okolo 980 miliárd dolárov. K tomu pripočítava zisky za predaj ďalších služieb ako je sťahovanie aplikácií z App Store. To robí okolo ďalších 100 miliárd dolárov. Celkovo tak nie je ťažké obidva výsledky sčítať a pozrieť sa na ten neuveriteľný výsledok.

Analytik konštatuje, že predaje aplikácií a ďalších služieb znamenajú pre iOS vývojárov zisk 60 miliárd dolárov. Toto číslo sa zhoduje s vyhlásením najvyššieho predstaviteľa Apple, Tima Cooka, ktorý vlani v auguste potvrdil, že firma z Cupertino vyplatila vývojárov už 50 miliardami dolárov. Všetko je počítané od vzniku App Store v roku 2008.

iPhone len tak niekto nedobehne

Horace Dediu nachádza jasné dôvody úspechu iPhonu. Poskytuje totiž uzavretý a funkčný ekosystém, ktorý je odolný a má ambície fungovať veľmi dlho. Kým konkurenčné prístroje prichádzajú a väčšinou veľmi rýchlo tiež odchádzajú. K tomu poskytuje telefón od Apple veľký rad možností a nástrojov a pripojiteľných služieb. Android užívatelia sa podľa neho teraz budú skôr obracať na Apple produkty a iPhone, ako by tomu bolo naopak. Tento trend podporujú ďalšie správy analytikov.

V blízkej dobe by sme sa vraj nemali dočkať žiadnych zásadných noviniek, ale Apple sa zameria na postupné zlepšovanie. Chytré doplnky by mali prevziať iniciatívu a posúvať celý systém vpred. Dediu tak vidí budúcnosť v Apple Watch, AirPods a ďalšom príslušenstve, ktoré zvýšia využiteľnosť samotného prístroja.

Zdroj: MacRumors

Apple vďaka iOS zarobil už 1 bilión amerických dolárov
Ohodnoť tento článok