Britská armáda kvôli nedostatočnému zabezpečeniu Samsungu musí prejsť na iPhone 7

Britská armáda kvôli nedostatočnému zabezpečeniu Samsungu musí prejsť na iPhone 7

Vo Veľkej Británii funguje program, umožňujúci členom ozbrojených síl preberať armádne tajomstvo za použitia smartphonov. Pre tento program boli až donedávna používané smartphony s operačným systémom Android, teraz ich však nahradí upravený iPhone 7 so zvýšenou bezpečnosťou.

Telekomunikačná spoločnosť BT, spolupracujúca s britským ministerstvom obrany (Ministry of Defence – MoD) na tomto projekte, pre príslušnú komunikáciu zvolila teraz iPhone 7. Správu o tom priniesol server TechRepublic. Technický obchodný manažér Steve Bunn, ktorý má okrem iného na starosti aj obranu, zdôraznil, že príslušné iPhony 7 budú upravené tak, aby u nich bolo možné prepínať medzi niekoľkými rozdielnymi režimami a úrovňami zabezpečenia v závislosti na citlivosti informácií, zasielaných v hovore.

“Veľmi úzko sme s ministerstvom obrany spolupracovali na vývoji toho, čomu hovoríme ‘dual-persona device’, a vďaka čomu možno oddeliť oficiálne a tajné hovory.”

Upravenie iPhonu 7

Okrem umožnenia komunikácie medzi personálom bolo úlohou spoločnosti tiež upraviť iPhony tak, aby boli schopné udržať citlivé dáta. Pôjde najmä o určitú formu zašifrovaných súborov a priečinkov a ukladanie citlivých tajomstiev pre neskoršie použitie. Zariadenia by mohli byť použité aj pre prenos dát medzi dvoma miestami bez nutnosti použitia sietí.

Bezpečnosť prvoradá

Z bezpečnostných dôvodov spoločnosť BT nemohla o úpravách iPhonov 7 povedať viac detailov. V projekte sa pôvodne iPhony vôbec nevyužívali. Z pôvodného Samsungu Galaxy Note 4 na ne však bolo nutné prejsť z bezpečnostných dôvodov.

“Čím ďalej pokračoval vývoj a testovanie, tým viac sa ukazovalo, že bezpečnosť telefónov je nedostačujúca,” uvádza Bunn, a dodáva, že iPhone pôsobí vďaka poverovacím listinám ako spoľahlivejšie zariadenie.

Vývojár spoločnosti BT Derek Stretch poznamenal, že ďalším dôvodom pre prechod na iPhone je, že iPhone 7 sa na ministerstve obrany vo veľkom používa na najrôznejšie účely, vďaka čomu bude jeho nasadenie jednoduchšie ako pre tím podpory, tak pre užívateľov. Ide však zároveň o krok, ktorý je v rozpore s trendom používania vysoko zabezpečených zariadení, ako je Boeing Black alebo Silent Circle Blackphone. Tieto nákladné telefóny zvyčajne bežia na upravenej verzii operačného systému Android, ktorý má viac bezpečnostných funkcií a naopak je zbavený prvkov, ktoré sú pre dané účely nepotrebné.

Zdroj: AppleInsider

Britská armáda kvôli nedostatočnému zabezpečeniu Samsungu musí prejsť na iPhone 7
Ohodnoť tento článok